SVENSKUNGRARE
svédmagyarok
Svédországból visszatelepült magyarok rendszertelenül megjelenő tájékoztatója
Nr 2. fredagen den 01 augusti 2025

A kétnyelvű emléktábla Mihály Ferenc volt stockholmi magyar szobrászművész munkája
Den tvåspråkiga minnestavlan är ett verk av Ferenc Mihály, en ungersk skulptör från Stockholm
Fotó: Szöllősi Antal, Északi Magyar Archívum, Stockholm
Karinthy Frigyes (1887-1938) magyar író tiszteletére, unokája, Karinthy Márton jelenlétében kétnyelvű emléktáblát avattak fel 2009. április 18-án a Serafimer kórház udvarán Stockholmban. Az emléktábla költségeit a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége és egyéni adományozók adták össze. Mihály Ferenc volt Svédországban élő magyar szobrászművész, ma kedves feleségével Magyarországon, nyugdíjasként Tahitótfaluban él.
För att hedra den ungerske författaren Frigyes Karinthy (1887-1938) avtäcktes en tvåspråkig minnestavla den 18 april 2009 på gården till Serafimersjukhuset i Stockholm, i närvaro av hans barnbarn, Márton Karinthy. Kostnaderna för minnesplaketten har donerats av Ungerska riksförbundet i Sverige och enskilda givare. Ferenc Mihály är en ungersk skulptör bosatt i Sverige, idag bor han i Ungern med sin kära fru, och som pensionär i Tahitótfalu.
KÉP
Kedves Tóni!
Alaposan megleptél...!
Lám, milyen eredménye lehet egy meggondolatlan kijelentésnek! Annakidején, reagálva arra a tényre, amit Te is megemlítesz ebben az írásodban, vagyis, hogy Svédországban akár már hárman is létre hozhatnak egy egyesületet, jelentettem ki, hogy mivel már több, mint 3 Svédországból Magyarországra (vissza)települt egyénről, családról tudunk, akár létre is hozhatnánk a Svédországi Magyarok Magyarországi Egyesületét. Ebben a kijelentésben részemről kb. annyi komolyság volt, mint egy székely-viccben! Hangsúlyozom: részemről! Ennek nagyon egyszerű a magyarázata: a földtúró, falusi tempóra váltott életvitelem miatt nem látok lehetőséget arra, hogy aktívan közreműködjek egy közösség létrehozásában, működtetésében. Én itt teljesen az időjárás függvényében élek: azt csinálom napról-napra, amit lehetővé tesz az időjárás alakulása.
Mindezek ellenére, olvasva leveledet, egyáltalán nem bánom azt a meggondolatlan kijelentésemet, mi több, örülök annak, hogy Te így reagáltál s komolyan vetted az én mókásnak szánt gondolatomat. Az lenne a természetes és kívánatos fejlemény, hogy találkozgassunk, s keressük fel esetleg azokat is, akik nem tartoztak Svédországban (Skandináviában a legközelebbi baráti) ismeretségi- körünkhöz, de ugyanazt a jövőt választották maguknak.
…baráti üdv… Boross Kálmán 2025-03-28
Kära Tony,
Du överraskade mig grundligt...!
Se vad resultatet av ett tanklöst uttalande kan bli! Som svar på det faktum att du också nämner i den här artikeln, nämligen att i Sverige kan till och med tre personer bilda en förening, konstaterade jag att eftersom vi redan känner till mer än 3 individer och familjer som har (återvänt) till Ungern från Sverige, skulle vi till och med kunna etablera den ungerska föreningen för ungrare i Sverige. Det var ungefär lika mycket allvar i detta uttalande från min sida som i ett Székely-skämt! Jag betonar: för min del! Förklaringen till detta är mycket enkel: på grund av att min livsstil har förändrats till ett bonde- och lantligt tempo ser jag inte möjligheten att aktivt delta i skapandet och driften av ett samhälle. Jag bor här helt beroende av vädret: jag gör det som vädret tillåter mig att göra dag för dag.
Trots allt detta ångrar jag inte alls mitt vårdslösa uttalande när jag läser ditt brev, och jag är glad att du reagerade på detta sätt och tog min tanke, som var avsedd att vara rolig, på allvar. Det vore en naturlig och önskvärd utveckling att träffa och kanske också besöka dem som inte tillhörde vår bekantskapskrets i Sverige (den närmaste vänkretsen i Skandinavien), men som valde samma framtid för sig själva.
… Vänliga hälsningar... Boross Kálmán 28-03-2025
Kedves Kálmán
Nem mi lennénk az elsők ebben a hazatelepültek találkozójában. Már az 1880-90 körül volt egy újság
Budapesten, amelyik próbálta az 1848-49-es szabadságharc Európából visszatelepült menekültjeit összefogni. Az első világháború után Magyarországra a visszatért volt hadifoglyoknak több egylete volt.
Nemrég levelében Dr. Tóth Gergő* barátom Clevelandból írta, hogy „… A rendszeres hazatelepültek találkozóját én is okos gondolatnak tartom. Van egy "Visszidensek" nevű csoport, […] havonta egyszer találkoznak, állítólag minden alkalommal valaki tart egy rövid előadást, vagy élménybeszámolót valamiről, utána beszélgetés. De van pl. Szegeden az ausztráliaiaknak is egy rendszeresen összejövő csoportja…”. Mint ezekből is kitűnik az ötleted jó. Minden egyesületi formák nélkül néha-néha kötetlenül találkoznánk valahol egymással, akik Svédországból visszaköltöztek Magyarországra. Például, elmondhatnánk magyarországi hivatali kalandjainkat. Ősszel több helyen lehet egész napos szüretre, disznóvágásra, stb-re jelentkezni, ahol biztosítva van egy kellemes nap.
Üdvözlettel Tóni
*honlapját figyelmetekbe ajánlom: https://www.magyarnegyed.com
Kära Kálmán
Vi skulle inte vara de första på detta möte med de återvändande. Det fanns en tidning redan omkring 1880-90 i Budapest, som försökte ena de (1848-49 frihetskrigets) flyktingar som hade återvänt från Europa till Ungern. Efter första världskriget fanns det flera sammanslutningar av före detta krigsfångar som återvände till Ungern.
För inte så länge sedan skrev min vän Dr. Gergő Tóth* från Cleveland i ett brev att "... Jag anser också att det är en smart idé att regelbundet träffa dem som har återvänt hem. Det finns en grupp som kallas "Återvändare", [...] de träffas en gång i månaden, förmodligen varje gång någon håller en kort föreläsning eller en erfarenhetsrapport om något, följt av ett samtal. I Szeged finns det också en grupp australier som träffas regelbundet...". Som du kan se av dessa din idé är inte så dumt. Utan några som helst former av umgänge träffas vi då och då varandra någonstans informellt, som hade flyttat tillbaka till Ungern från Sverige. Till exempel, vi skulle kunna berätta om våra officiella äventyrer i Ungern. På hösten kan man anmäla till heldags vinskördar, grisslakt etc. på flera ställen, där en trevliga dagar garanteras.
Med vänliga hälsningar, Tony
SKATTEVERKET
2025 március 18-tól a svéd Adóhivatal (Skatteverket) minden Svédországban adózó személynek megküldte a 2024. évi személyi jövedelemadó papírjait, minden mellékletével, és azonosítási, (név)aláírási kóddal. Ezekután a svéd adóhivatal honlapjára kattintva bejelentkezünk az adóhivatal (személyes) ügyfélkapu (mina sidor) oldalára, és a BankID* (banki azonosítási kód), és az adóhivatal azonosítási kódja után láthattuk a saját 2024. évi személyi jövedelemadó papírjait. Elolvasva, ha minden rendben, akkor a küldött (név)aláírási kóddal igazoljuk, a személyi jövedelemadónk rendben van. Pár másodperc után igazolást kaptunk a svéd adóhivataltól, hogy svéd személyi jövedelemadónk jóváhagyása beérkezett X szám alatt a svéd adóhivatalba.
Ennyi! – kb. három perc, (sorba állás nélkül megtörtént a svéd adóbevallás!)
*BankID = Ez Svédországban használt egyedi svéd banki (személy) azonosítási kód. Három évig érvényes, utána újra érvényesíteni kell. Külföldön élő svéd állampolgárok is használhatják.
PENSIONMYNDIGHETEN
([svéd] Nyugdíjhatóság)
2025. július elején a magyarországi állandó lakhely címünkre a svéd Nyugdíjhatóságtól jött egy udvarias levél, hogy valamilyen formában jelentsük feléjük, hogy még élünk. Mint a svéd Adóhivatalnál, úgy a svéd Nyugdíjhatóságnál is bejelentkezünk a (személyes) ügyfélkapu (mina sidor) oldalára, és a BankID (banki azonosítási kód) után ellenőriztük adatainkat és javítottuk a téves, vagy hiányos adatokat, majd jóváhagytuk azt. A svéd Nyugdíjhatóság is azonnal visszaigazolta, hogy minden rendben van.
Mint a svéd Adóhivatalnál, ez is csak kb. 2-3 percünkbe kerül.
Megjegyzés: az Országos Nyugdíjfolyósító Intézet (Budapest, Váci út 73.) dolgozó tisztviselőiről (akikkel eddig én kapcsolatba kerültem) csak jókat tudok mondani, tudják mi a munkájuk, és fantasztikusan segítőkészek!
Ungrare som bortgången i Sverige
Svédországban elhunyt magyar személyek
NYERS, Andor József (Pécs, 1936. szeptember 23. – Örebro, 2025. január 18.) kutató, egyesületi vezető. 1954: Mezőgazdasági Technikum, Szentlőrinc, (Baranya megye). Kossuth Lajos Tisztiiskola, Zalka Máté Tisztiiskola, Budapest, a váci Híradós Ezred, majd részt vett a szabadságharcban. 1957. január 10-én Jugoszláviába távozik és
onnan 1957. május 3-án Svédországba érkezik. Egyetemi tanulmányai: Lundi Egyetem, az uppsalai egyetemen, és a stockholmi egyetemen, zoológia, negyedkori geológia, ásványtan, őslénytan, filozófiai kandidátus.
Az Uppsalai Magyar-Svéd Egyesület alapító elnöke (1995-97). A Szabad Magyarok Tömörülésének alelnöke (1999), a Stockholmi Magyar Katolikus Kör revizora (2000-2001).
Andor NYERS, född 23 september 1936 i Pécs, i Ungern, död 18 januari 2025 i Örebro, var en ungersk forskare. 1954: Tekniska lantbruksskolan, Szentlőrinc (Baranya län). Lajos Kossuth officersskola, Máté Zalka officersskola, Budapest, Vác, och deltog sedan i frihetskriget. Den 10 januari 1957 reste han till Jugoslavien och därifrån anländer han till Sverige den 3 maj 1957. Akademiska studier: Lunds universitet, Uppsala universitet, och Stockholms universitet, zoologi, kvartärgeologi, mineralogi, paleontologi, filosofie kandidat.
Han var grundande ordförande för den Ungersk-svenska föreningen i Uppsala (1995-97). Vice ordförande för Fria ungrarnas sammanslutning (1999), revisor för Ungerska katolska föreningen i Stockholm (2000-2001).
BUVÁRY Gyula Imre
(Magyarország, 1934. július 7. – Lidingö, 2025. január 26.) festőművész, grafikai tervezés tanára, gasztronómiai tanácsadó. A Képző- és Iparművészeti Gimnázium után a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Kmetty János és Szőnyi István voltak a tanárai. 1957 januárjában elhagyta Magyarországot, és szeptemberben már a stockholmi Konstakademien-en, majd 1960-ban a Beckman Skola-ban folytatta tanulmányait, amely élete legmeghatározóbb volt pályája szempontjából. A Forsberg Desing Skola tanára volt, ahol a jelenlegi svéd király, XVI. Károly Gusztáv fia, Károly Fülöp svéd királyi herceg, Vӓrmland hercege egyik növendéke volt két évig. „Nálam figura rajzot és művészettörténetet tanult. Egy nagyon kellemes, tehetséges ismeretség volt.”*
* Híradó (Stockholm), 2015. április 19.
Gyula Imre BUVÁRY
född 7 juli 1934 i Ungern, död 26 januari 2025 i Lidingö, var en ungersk målare, lärare i grafisk-design och gastronomisk konsult. Efter att ha tagit examen från Gymnasium för konst och Högskolan för konsten var hans lärare vid konstakademin i Budapest János Kmetty och István Szőnyi. Han lämnade Ungern i januari 1957 och fortsatte sina studier vid Konstakademien i Stockholm i september och vid Beckmansskolan 1960, vilket kom att bli den mest avgörande faktorn i hans karriär. Han var lärare vid Forsbergs Designskola, där till den nuvarande svenska kungen son till Karl XVI Gustav, prins Karl Filip av Sverige, hertig av Vӓrmland var en av hans elever i två år. – ”Han studerade figurteckning och konsthistoria för mig. Det var en mycket trevlig och begåvad bekantskap." *
* Híradó (Stockholm), 19 april 19.
BOTOND Pál (Budapest, 1942. július 1. – Lidingö, 2025. február 10.) Stockholmban volt háziorvos. Bécsben doktorált. A Svédországi Magyar Orvosegyesület pénztárosa, majd az elnöke (2013) volt. Az Ausztráliában élt Botond István (1912-1978) belgyógyász, költő, író, műfordító fia.
Pál BOTOND (Budapest, 1 juli 1942 – 10 februari 2025, Lidingö) Han var husläkare i Stockholm. Han doktorerade i Wien. Han var kassör och senare ordförande för det Föreningen Ungerska Medicinare i Sverige (2013). Han var son till István Botond (1912-1978), en invärtesmedicinare, poet, författare och litterär översättare, som bodde i Australien.
HOVÁNYI Gyula (Nagyvárad, 1936. december 21. – Stockholm, 2025. március 13.) pszichiáter főorvos. Nagyváradi volt Szent László gimnáziumban érettségizett. Marosvásárhelyi Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetemen 1961-ben végzett. Családjával 1978-ban Svédországba költözött. 1987-1994 klinikai vezető főorvos Stockholmban a Beckomberga kórházban. Szabad Magyarok Tömörülésének elnöke volt 1986-1995. január. 1987-ben egyik alapítója, alelnöke a Svédországi Magyar Orvos Egyesületnek. 1987-ben vezetőségi tagja volt a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének.
Gyula HOVÁNYI, född 21 december 1936 i Nagyvárad, död 13 mars 2025 i Stockholm, var en ungersk psykiater. Han tog examen från det tidigare Szent László gymnasiet i Oradea. Han tog examen från universitetet för medicin och farmaci i Târgu Mureş 1961. Han flyttade till Sverige med sin familj 1978. Från 1987 till 1994 var han överläkare vid Beckomberga sjukhus i Stockholm. Han var ordförande för Fria ungrarnas sammanslutning från 1986 till januari 1995. År 1987 var han en av grundarna och vice ordförande för det Föreningen Ungerska Medicinare i Sverige.
KERTÉSZ Tibor (1936. december 16. – Göteborg, 2025. május 21.) elnök-vezérigazgatója volt az Electrolux Lehel Hűtőgépgyárnak, majd igazgatósági tag volt a svéd Electroluxnál.
Tibor KERTÉSZ , född 16 december 1936, död 21 maj 2025 i Göteborg, var styrelseordförande och VD för Electrolux-Lehel i Ungern, och senare styrelseledamot i det svenska företaget Electrolux.
Nӓsta nummer: "MINA UPPLEVELSER" runt mitt ungerska sjukförsäkringsnummer, 2024-2025.
SWEA (külföldön élő svéd nők egyesülete, világszövetsége.) Svenskar i Världen (Külföldön élő svédek világszövetsége.)
Kiadó – utgivare: Antal Szöllősi
Kapcsolat – kontakt email: